STRATY CIEPŁA BUDYNKU - CZYLI ZWIĘKSZONE KOSZTY OGRZEWANIA

16-06-2021

Czy można uniknąć strat ciepła?

Na ogrzanie domu budynki jednorodzinne zużywają aż 80% energii. Spowodowane jest to stratami ciepła uciekającymi przez ściany, okna oraz dach. Straty wynikają przede wszystkim z przenikania ciepła przez przegrody zewnętrzne oraz z podgrzewania napływającego z zewnątrz powietrza wentylacyjnego. Domowe rachunki za ogrzewanie zmniejszyć możemy poprzez ocieplenie, uszczelnienie i wymianę, a prawidłowo zaplanowana termo renowacja dachu i ścian pozwoli na zmniejszenie kosztów nawet o 40%.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę, aby móc cieszyć się z niższych rachunków za ogrzewanie?

1

Przede wszystkim prawidłowo należy wykonać izolację ścian zewnętrznych i dachu. Pozwala to na osiągnięciu nawet 30% zwrotów kosztów na ogrzewaniu.

2

Kolejną istotną sprawą jest jakość szyby. Na tą cechę należy zwrócić szczególną uwagę przy kupowaniu okien. To od niej zależy termoizolacyjność całego okna.

3

Straty ciepła wynikają również z systemu wentylacji grawitacyjnej. Aby móc zaoszczędzić na ogrzewaniu należy w tym przypadku wymienić system na wentylację mechaniczną, najlepiej z odzyskiem ciepła. Dobrym rozwiązaniem pozwalającym na wyeliminowanie strat jest również ocieplenie komina.

4

W sytuacji, gdy dom jest właściwie ocieplony, zalecane jest również zamontowanie systemu ogrzewania z nowoczesnym źródłem niskotemperaturowym. Są to np. kotły kondensacyjne lub pompy ciepła.