KOTŁY NA PALIWO STAŁE

16-06-2021

KOCIOŁ ZE
SPALANIEM GÓRNYM

posiadają jeden lub dwa ciągi spalin, czyli kanały konwekcyjne przez które przechodzą spaliny. Kotły te są najbardziej popularne oraz najczęściej spotykane, gdyż są najtańsze. Warto jednak wiedzieć, że im więcej kanałów konwekcyjnych, tym lepszy jest odzysk ciepła i wyższa sprawność kotła.

 

KOCIOŁ ZE
SPALANIEM DOLNYM

proces spalania odbywa się na tylnej ścianie komory zasypowej lub w komorze spalania znajdującej się z tyłu komory zasypu.

KOCIOŁ Z
PODAJNIKIEM PALIWA

w komorze spalania znajduje się palnik zasilany paliwem podawanym z podajnika. Na rynku dostępne są kotły, które w wyposażeniu standardowym lub jako wyposażenie dodatkowe posiadają miarkownik ciągu albo wentylator i sterownik.

KOCIOŁ NA KOKS I WĘGIEL KAMIENNY

występują jako kotły ze spalaniem dolnym lub górnym. Kotły ze spalaniem górnym są tańsze jednak mają mniejszą sprawność oraz ograniczone możliwości regulacji. Kotły ze spalaniem dolnym są wygodniejsze w użytkowaniu a ich moc reguluje się poprzez dozowanie powietrza do spalania.

KOCIOŁ NA
GROSZEK WĘGLOWY

wyposażone są w zasobniki i automatyczne podajniki paliwa. Po załadowaniu paliwem zasobnika, można go uzupełniać co kilka dni. Kotły te wyróżnia wysoka, porównując z kotłami na paliwo stałe, sprawność.

KOCIOŁ NA
MIAŁ WĘGLOWY

osiągają wysoką sprawność nawet ok 85%, jeden załadunek kotła wystarcza nawet na kilkanaście godzin.

KOCIOŁ
NA DREWNO

drewno jest szczególnie zachęcającym paliwem ze względu na niskie koszty zakupu oraz materiał ekologiczny, przyjazny dla środowiska naturalnego. Aby jednak wartość opałowa była wysoka należy pamiętać, że drewno musi być dobrze wysuszone. Osiągnięcie dobrze wysuszonego drewna o wilgotności 20-30% wymaga suszenia przez ok. rok czasu.

KOCIOŁ
NA PALLETY

w pełni zautomatyzowane kotły, pobierają paliwo za pomocą podajnika. Paliwem jest granulat ze sprasowanych odpadów drzewnych.

KOCIOŁ
NA BIOMASĘ

jedno lub dwufunkcyjne, ekonomiczne w eksploatacji oraz cechują się niską emisją szkodliwych związków do atmosfery, a popiół powstały w wyniku spalania wykorzystać można jako nawóz roślinny mineralny.

KOCIOŁ
DWUPALIWOWY

w jednej komorze kotła spalany jest gaz lub olej, natomiast w drugiej paliwa stałe takie jak węgiel lub drewno.