CZYM KIEROWAĆ SIĘ PRZY WYBORZE KOMINKA?

16-06-2021

1

Jakość przede wszystkim.

Najistotniejszą cechą wkładu kominkowego jest jakość jego wykonania. Należy zatem wystrzegać się najtańszych, pochodzących z supermarketu budowlanego konstrukcji nieokreślonego producenta. Decydując się na wkład kominkowy, lepiej wybrać mniejszy, prostszy model, ale od producenta obecnego na rynku od lat.

2

Gwarancja.

Najważniejsze są jej warunki nie zaś długość trwania gwarancji. Wybierając znanego producenta mamy pewność, że ma on doświadczenie oraz że gwarancję da się zrealizować. Należy zwracać uwagę na zapisy ograniczające odpowiedzialność producenta.

3

Wybór materiału.

Wybierając wkład kominkowy mamy do wyboru żeliwo lub stal. Wiele zależy od gustu oraz od zasobności portfela. Wkłady stalowe są droższe, jednak warto pamiętać, że wkłady żeliwne są bardziej odporne na korozję, co warunkuje ich trwałość. Są jednak cięższe, gdyż technika ich wykonywania uniemożliwia uzyskanie odlewów o cienkich ściankach i odpowiedniej wytrzymałości. Zaletą wkładów stalowych jest ich nowoczesny design.

4

Moc.

Wbrew powszechnym opiniom, moc wkładu jest znacznie mniej istotnym parametrem. Zgodnie z prawem, kominek nie może być jedynym źródłem ciepła. Pełni on funkcję wspomagającą w instalacji grzewczej, zatem kupując wkład, nie należy wybierać takiego, który w pełni pokrywa straty ciepła budynku. Większość użytkowników twierdzi, że im większa moc tym lepiej. Natomiast w rzeczywistości jest wręcz przeciwnie.

5

Stałopalność.

Stałopalność jest to czas, kiedy żar utrzymuje się bez konieczności uzupełniania paliwa. Jest ona określona przez producenta wkładu, jednak w warunkach dla minimalnego dopływu powietrza i mocy, nie zaś dla wartości nominalnych. Określoną przez producenta stałopalność trzeba zatem traktować orientacyjnie, gdyż wiele czynników ma na nią wpływ, np. jakość drewna opałowego.