OGRODZENIE NA NIERÓWNYM TERENIE

11-06-2021
0

Ogrodzenie jest nieodłącznym elementem otoczenia działki, pozwalające nam na swobodę użytkowania oraz zapewnia ochronę i daje poczucie bezpieczeństwa. Jak jednak prawidłowo zaprojektować i wykonać ogrodzenie, jeżeli teren jest pochyły i nierówny?

Jednym z najczęściej spotykanych problemów podczas ogradzania przydomowych posesji jest nieregularny teren. Uciążliwe skosy rzadko dają za wygraną i jesteśmy zmuszeni wyrównywać teren. Jednak warto rozważyć kilka możliwości i opcji dostępnych na rynku. Duża działka o zróżnicowanej rzeźbie terenu jest atrakcyjna i daje wiele możliwości do zaaranżowania pięknego ogrodu. Ukształtowanie działki często samo nasuwa nam rozwiązanie tego problemu. Inwestorzy najczęściej wybierają dla dużych obszarów ogrodzenia z siatki bądź paneli ogrodzeniowych. Działania należy rozpocząć od określenia procentowego nachylenia terenu. Przy niewielkim stopniu pochyłości terenu możemy zastosować stopniowanie bądź budowanie ogrodzenia pod kątem równolegle do opadającego bądź wznoszącego się terenu.

 

Przykład ogrodzenia na nierównym terenie - fot. pixabay.com

 

Stopniowanie paneli ogrodzeniowych polega na montażu poszczególnych paneli w odstępie wysokości od 5 do 40 cm. Stopniowanie powinno być symetryczne. Oznacza to, że każdy stopień przęsła powinien różnić się jednakową wysokością. Warto zachować symetrię aby stworzyć wizualną harmonię. Metoda ta jest odpowiednia jedynie dla terenu o łagodnym spadku. Na terenie silnie pofałdowanym najlepiej jest zastosować montaż paneli równolegle do terenu. Na rynku dostępne są panele ze skośną kratą. Zastosowanie ich na nierównej działce da poczucie estetyki i ładu.

Ogrodzenie przede wszystkim należy zaplanować funkcjonalnie z zachowaniem przepisów prawa. Ogrodzenie ma za zadanie spełniać funkcję estetyczne oraz zapewniać poczucie bezpieczeństwa. Należy zatem kwestie jego budowy dokładnie przeanalizować i dopasować do naszych wymogów.

Komentarze

Postów nie znaleziono