FUNDAMENT CZY PODMURÓWKA?

11-06-2021

Ogrodzenie terenu ma spore znaczenie nie tylko przez wzgląd na bezpieczeństwo, ale również ze względów estetycznych. W ten sposób wyznaczamy granice działki i w zależności od tego czy ogrodzenie jest wysokie czy niskie, szczelne czy ażurowe uwarunkowujemy charakter całej nieruchomości.

Ogrodzenie musi być nie tylko trwałe ale i bezpieczne. Powinno być ładne i przede wszystkim dopasowane do stylu wzniesionego na działce budynku. Opcji budowy jest wiele. W zależności od sposobu realizacji i materiału, z którego będzie wykonane ogrodzenie, budowę należy dokładnie przemyśleć. Czynniki te zadecydują o tym czy nasze ogrodzenie będzie solidne i wytrzymale. Koncepcję ogrodzenia warto mieć już na etapie projektowania domu. Wybór typu ogrodzenia jest kluczowy przez wzgląd na indywidualne właściwości, cenę oraz trwałość zastosowanych materiałów.

Fundament czy podmurówka?

Na posadowienie ogrodzenia ma wpływ kilka znaczących czynników. Do wyboru mamy standardowy fundament oraz systemową podmurówkę. Podmurówka prefabrykowana jest prostym i mało kłopotliwym rozwiązaniem. Nie wymaga głębokich wykopów w gruncie, a jej montaż nie jest trudny i skomplikowany. Można ją montować w każdych warunkach atmosferycznych. Podmurówka jednak pełni głównie funkcję estetyczną, gdyż nie usztywnia ogrodzenia. Zastosowanie podmurówki powinno być niezbędne dla ogrodzeń lekkich np. z siatki czy paneli, w sytuacji gdy działka usytuowana jest na innej wysokości niż działka sąsiada. W ten sposób uniknie się przesypywania materiału. Ogrodzenia lekkie nie wymagają oparcia na podmurówce, jednak zastosowanie jej daje poczucie namacalnej granicy terenu. Należy pamiętać jednak, że zarówno fundament jak i podmurówkę należy podzielić szczelinami dylatacyjnymi, aby konstrukcja ogrodzenia pracowała poprawnie.

Fundament i sposób jego wykonania zależy od gruntu i typu ogrodzenia. Każdy kto decyduje się na ogrodzenie klinkierowe, murowane z cegieł bądź stalowe, musi podjąć kroki mające na celu skonstruowanie odpowiedniego fundamentu. 

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane posadowienie, zagwarantuje nam poprawne przeniesienie ciężaru na podłoże gruntowe oraz umożliwi pracę tego ogrodzenia w różnych warunkach wodnych i gruntowych. Pierwszym bardzo istotnym czynnikiem przy projektowaniu fundamentu jest przemarzanie gruntu. W Polsce, w zależności od danej strefy, głębokość przemarzania jest w granicach 0,8m do 1,4m. Podobnie jak w przypadku projektowania fundamentu pod budynki, przy budowie ogrodzenia, należy uwzględnić warunki gruntowe. Istotny wpływ ma również poziom zwierciadła wody gruntowej oraz przewidywalne zmiany ich stanów.

 

Fundamenty pod ogrodzenie wykonuje się jako fundamenty bezpośrednie, betonowe lub żelbetowe. W przypadku fundamentów betonowych wykorzystuje się beton niezbrojony klasy B15, natomiast w przypadku żelbetowych wykorzystuje się beton uzależniony od istniejących warunków i zbroi się prętami o średnicy 12mm. Największą trwałość gwarantuje przeważnie beton klasy B25. W każdym przypadku fundament ogrodzeniowy wyprowadza się ok. 5-10cm ponad poziom gruntu, a na jego zwieńczeniu układa się izolację przeciwwilgociową. Fundament wylewany jest bardzo czasochłonny i pracochłonnych oraz wymaga większych nakładów finansowych niż podmurówka prefabrykowana, jednak doskonale sprawdza się na niejednorodnym podłożu, w przypadku wymaganej wysokiej stabilności i solidności. Szerokość fundamentu powinna być dostosowana do szerokości muru. Pod słupami natomiast zalecany jest szerszy aby fundament był bardziej solidny.

Na podstawie powyższych informacji dostrzegamy jak ważny jest fundament i jaka jest jego rola w budowie ogrodzenia. Najważniejsze jest to aby zapewniał trwałą i bezpieczną pracę konstrukcji oraz aby nowo powstałe ogrodzenie służyło nam na długie lata.