NASZE PLATFORMY SPRZEDAŻOWE:

PRODUKTY W PROMOCJI

Oszczędzasz 10%
190,41  171,37 
Oszczędzasz 10%
258,89  233,00 
Oszczędzasz 10%
306,76  276,08 
Oszczędzasz 32%
259,84  176,69 
Oszczędzasz 32%
264,45  179,83 
Oszczędzasz 32%
367,40  249,83 
Oszczędzasz 10%
692,35  623,11 
Oszczędzasz 10%
105,26  94,73 
Oszczędzasz 10%
26,47  23,82 
[Skontaktuj się z nami w sprawie ceny]

Tynkowanie z pozoru nie jest kłopotliwe w wykonaniu. Jednak jest kilka zasadniczych czynników, na które należy zwrócić uwagę podczas wykańczania elewacji. Aby móc cieszyć się przez długi czas efektowną fasadą, należy prawidłowo i dokładnie wykończyć ściany domu.

Jakich zatem błędów nie popełniać?

1. Właściwa pora.

Najlepszym czasem na wykończenie elewacji jest późna wiosna lub wczesna jesień. Wynika to z warunków atmosferycznych, gdzie w zimie świeży tynk może uszkodzić mróz, natomiast mocne słońce i wysoka temperatura latem mogą doprowadzić do przedwczesnego wysuszenia. Najodpowiedniejszymi warunkami atmosferycznymi do wykonywania prac tynkarskich to umiarkowane zachmurzenie, bezwietrzna pogoda oraz temperatura w granicach od 5 do 20 C.

2. Skład zaprawy tynkarskiej.

Jednym z podstawowych błędów popełnianych przy tynkowaniu jest niewłaściwy dobór składu zaprawy tynkarskiej i jej niejednorodne wymieszanie. Dotyczy to jedynie tynków sporządzanych na placu budowy. Konsystencja wykonywanego tynku musi być jednorodna, bez grudek i suchych fragmentów mieszanki. Proporcje należy dobrać tak, aby odpowiadały rodzajowi tynku, a nawet niewielka domieszka glinu lub zanieczyszczeń organicznych z piasku jest szkodliwa.

3. Jakość wody.

Kolejnym błędem jest użycie brudnej wody do zaprawy tynkarskiej. Niezwykle ważne jest, aby do sporządzania zaprawy tynkarskiej używać czystej wody, najlepiej z wodociągu. Woda ze studni może zawierać różnego rodzaju zanieczyszczenia utrudniające wiązanie mieszanki lub być mocno zażelaźniona. Duża zawartość żelaza w wodzie, może powodować występowanie równego rodzaju plam po wyschnięciu elewacji.

4. Czas wykonywania prac.

Prace tynkarskie muszą być również wykonywane terminowo. Bardzo istotnym czynnikiem jest przeprowadzenie tynkowania minimum kilka miesięcy po wymurowaniu ścian i przykryciu dachu. Zbyt wczesne przystąpienie do tynkowania może powodować jego pękanie, na wskutek osiadania budynku. Z otynkowaniem elewacji należy również wstrzymać się do czasu zakończenia wszystkich prac mokrych wewnątrz budynku.

5. Wykwalifikowana ekipa budowlana.

Następnym często popełnianym błędem jest nierówne nakładanie tynku. Ważne, aby prace tynkarskie wykonywane były przez jedną, wykwalifikowaną osobę. W przypadku, gdy nie mamy pewności, czy tynk zostanie nałożony idealnie równo, zalecane jest wybranie takiego, o fakturze np. baranek. Pozwoli to na uniknięcie pojawienia się nierównych faktur.

Tynk jest jedną z wielu możliwości wykończenia elewacji budynku, jednak przez wzgląd na swoje właściowości jest najpopularniejszy. Sposób wykończenia elewacji oraz kolorystykę najczęściej planuje architekt wykonujący projekt budynku. Jednak to od inwestora zależy jakość wykonania przedsięwzięcia, ponieważ to on decyduje o jakości produktów oraz o tym czy ekipa budowlana jest odpowiednio wykwalifikowana.

Ostatnio kupowane produkty Ostatnio kupowane produkty